Rozhovor s úspešným malackým hádzanárom Michalom Kurkom o jeho pôsobení v Rakúsku.

06.03.2021

Dnes som s ponukou na rozhovor oslovil úspešného malackého hádzanára, ktorý dlhoročne pôsobil v Nemecku, Michala Kurku. Michal prezradil ako zvláda pandémiu ako trénuje, ale aj informácie o jeho zranení. Taktiež nám s radosťou zdelil aj nejaké motivačné slová pre našu mládež. 


Určite sa oplatí venovať chvíľku stručnému a však výstižnému článku z prostredia rakúskeho klubu Atzgersdorf, kde Michal aktívne hráva. Hádzaná tam stále žije a na palubovkách pískajú tenisky ako u nás pred pandémiou. 

Ahoj Mišo, ako sa máš? Ako zvládaš pandémiu?


Michal : Ahoj, teraz si "užívam" trochu voľna. Pandémiu zvládam ako tak v pohode. Zatiaľ som nebol pozitívny. V práci mam možnosť Home Office čiže to nie je problém.


Ty vlastne hrávaš aktívne za Rakúsky klub Wat Atzgersdorf ako prebiehajú tréningové procesy a zápasy za hranicami počas tejto situácie? Dá sa na to zvyknúť?


Michal : Áno hrám za Atzgersdorf. Tréningy mám tri krát za týždeň plus zápas. V pondelok na tréningy nechodím, pretože je to zmes posilňovne a kondičného tréningu a to ja robím doma individuálne. Mám to na jeden tréning 250km tam aj späť čiže ušetrím mesačne cca 1000km. Momentálne našu ligu zaregistrovali ako profi, čiže máme dovolené hrať a trénovať. Každý štvrtok prebieha testovanie. Na rakúskych hraniciach je kontrola 24/7 čiže je potrebné mať všetky papiere plus test. Nič zložité.


Nedávno si si vážnejšie poranil ruku na zápase ako prebieha tvoje zotavovanie? Kedy sa znovu vidíš na palubovke?


Michal : Áno, zranil som si ruku na zápase asi v 15.tej minúte. Odohral som celý zápas, bol som aj zvolený hráčom zápasu, ale mal som už ten pocit, že je to na dlhšiu dobu môj posledný zápas. Zápas sme prehrali a kvôli tomu sme sa ešte nedokázali kvalifikovať do nadstavbovej časti. 


Michal : Diagnóza zranenia bola zlomenina záprstnej kostičky na dvoch miestach. Rekonvalescencia bude trvať cca osem týždňov. Myslím si, že koncom apríla by som mohol byť pripravený naskočiť späť.


V lige sa vám dosť darí aká je nálada v klube a ako sa ti páči v kolektíve?


Michal : V lige sa nám práve darí/nedarí. Vyhrali sme veľmi ťažké zápasy, na druhej strane sme stratili body s mužstvami s ktorými sme ich podľa papierových predpokladov mali získať. Mame ešte dva zápasy a bude nám treba na postup minimálne 2 body. Takže dúfam, že sa to chlapcom podarí. Stále sa nejaké zápasy presúvajú kvôli súčasnej situácií. V kolektíve sa mi veľmi páči. Bol som chlapcami a vedením veľmi dobre prijatý. 


Tipujem, že trénuješ veľa aj individuálne, čo by si odkázal našej mládeži, aby si ich motivoval k individuálnym tréningom?


Michal : Trénujem aj individuálne, ako som už hovoril každý pondelok plus ešte jeden deň, podľa toho ktorý deň máme zápas. Čiže 6x za týždeň tréning/zápas. 


Michal : Mladšej generácií by som určite odkázal to, že si musia položiť otázku, čo tým "čo robia" chcú dosiahnuť. Ak sú ambície vyššie, bez individuálneho tréningu sa to nedá. Ak chce ísť človek do zahraničia, otrepaná fráza, musí byť lepší ako domáci. Na to je potrebný tréning. V našich podmienkach a súťažiach často stačí tréning v mužstve, ale ak má človek vyššie ambície, tak bez individuálneho tréningu sa to nedá. 


Ďakujem ti za rozhovor a prajeme skoré uzdravenie.
Michal : Ďakujem aj ja za rozhovor.

Pripravujeme aj ďalší rozhovor s úspešnou Malackou hádzanárkou, takže určite sledujte náš Facebook aj nasledujúce dni.