Rozhovor s trénerom žien: Milanom Mikulčákom

27.03.2024

Ženský tím, ako vznikla táto myšlienka?

Myšlienka vzniku ženského družstva bola v dlhodobých plánoch oddielu. Teraz, keď sú komplet vyplnené dievčenské zložky od prípravky po staršie dorastenky bol ženský tím ďalším logickým krokom.

Keď sa všetko už dalo do pohybu a vyzeralo to sľubne bolo pre teba hneď od začiatku jasné, že sa staneš trénerom, alebo to prišlo nejak prirodzene?

To, že budem trénovať ženské družstvo nebolo hneď jasné. Môžem povedať, že som bol prvý, ktorý túto ponuku dostal a po krátkom rozmýšľaní som ponuku prijal.

Určite to bude výzva pre dievčatá, bude to rovnaká aj pre teba?

Pre dievčatá to je určite veľká výzva, niektoré sa vracajú po viacročnej odmlke od hádzanej. Tak ako pre nich aj pre mňa osobne je to výzva, nakoľko som niekoľko rokov netrénoval ako hlavný tréner a je pre mňa česť začínať novú kapitolu v histórii družstva Strojár Malacky. Len na pripomenutie posledné družstvo žien bolo v Malackách podľa informácii v roku 1969.

Tešíš sa na ňu, alebo máš rešpekt?

Ja sa teším na túto ďalšiu časť trénovania, v hádzanej som dosiahol po hráčskej aj trénerskej to maximu – hral som v Stupave spoločnú Česko- Slovenskú federálnu ligu ( zahral som si proti reprezentácii Kuvajtu, USA, Tuniska a v 10 krajinách Európy, čo bolo v dobe komunizmu unikátne ) a po trénerskej som mal úspech tiež. Vyhral som s mužmi Malaciek 2 krát prvú ligu a bol pri historickom postupe do Slovenskej extraligy. 

Hoci mám skúsenosti s trénovaním dievčat (mladších, starších žiačok), tak rešpekt samozrejme mám, nikdy som netrénoval ženské družstvo.

Koľko hráčok sa vám nakoniec podarilo zohnať a ako ste to docielili?

Informáciu o tom, že bude nové ženské družstvo v Malackách mali na starosti Vladko Pavlík ml. a Paťo Walter, ktorý po ich zvážení oslovili asi 26 žien, ktoré skončili v posledných rokoch. Na prvom stretnutí pri predstavení možnosti fungovania družstva sa zišlo asi 14 žien. Z tohto čísla som bol milo prekvapený. Veľkou neznámou bol prvý tréning, na ktorom som nevedel čo očakávať. Na prvý tréning prišlo 11 odhodlaných žien s jediným cieľom a to hrať hádzanú, ktorú podľa mňa majú rady a chcú ju hrať. Po mesiaci trénovania mám na súpiske 16 mien.

Aký je plán pre ženský celok kým začne sezóna resp. na nasledujúce mesiace?

Plán na prvé mesiace je uistenie, že toto družstvo je ucelené a môže byť prihlásené do nového súťažného ročníka. Tento čas využijeme na trénovanie a hranie prípravných zápasov s družstvami v blízkom okolí.

Aké máte ciele a čo je vízia tímu na ďalšiu sezónu?

Ciele sú rôzne, záležia od toho či nám bude umožnené hrať prvú ligu. V tomto prípade by bol cieľ umiestniť sa v prvej polovici tabuľky a keď budeme hrať 2. ligu, tak cieľ je postup do prvej ligy.

Je niečo špeciálne čo by chcel fanúšikom Strojára ešte povedať o novom tíme žien?

Všetky chcú hrať a chceli by dosiahnuť to, čo som dosiahol s mužmi a to vyhrať prvú ligu. Dúfame, že pri vstupe do sezóny budeme mať aspoň takú fanúšikovskú podporu ako tím Záhorákov.


Informácie o tíme

Prvý mesiac prípravy máme za sebou. Sám za seba môžem povedať, že tieto ženy majú spoločný cieľ a to naštartovať družstvo žien, aspoň na tak dlhú dobu ako sa v Malackách hádzaná nehrala.

Jediným problém družstva je, že nemáme brankárku. Ak by sa našla brankárka, ktorá chce pomôcť, tak trénujeme, každý utorok na ZŠ Štúrova Juh. Samozrejme sú vítané všetky ženy, hádzanárky, ktoré doteraz neboli rozhodnuté a chcú sa pridať.


Družstvo má za sebou aj prvý oficiálny prípravný zápas v Senci s domácimi ženami, ktorý sme vyhrali 30:22.


Ďakujem za rozhovor.