PHC 2022

24.04.2022

Prague Handball cup 2022

Veľkonočný PHC je za nami a my vám prinášame krátke zhrnutie najväčšieho turnaju v Európe. 
Na turnaji sa nám zúčastnilo hneď niekoľko kategórii, mladší dorastenci a mladšie dorastenky, starší žiaci aj žiačky, mladší žiaci a žiačky. Celková posádka, ktorá cestovala do Prahy tak predstavovala až 109 členov, čo považujeme za úspech a sme radi, že vás hádzaná baví!


Konkurencia na turnaji bola veľmi kvalitná, mužská kategória už tradične bola nabitá severskými tímami a ženská kategória zas bola nabitá tými najkvalitnejšími lokálnymi celkami. Medzi silnou konkurenciou to vyzeralo pre nás takto :

Veľké ďakujem, patrí aj sponzorom AMEDIAL a TEXPRINT, že podporujú hádzanársku mládež v Malackách ďakujeme!

Tréner mladších dorastencov Rudolf Draškovič (Záhoráci Stupava/Malacky 👉 delené 11.-15. miesto z 35 družstiev) :

"Na turnaj do Prahy sme sa prihlásili na poslednú chvílu. Niektorí hráči chceli veľmi ísť na toto podujatie, tak sme sa rozhodli ísť, aby sme si zmerali sily so zahraničními účastnikmi. Táto konfrontácia bola pre nás výborná. Ja osobne som fanúšik škandinávskej hádzanej a som rád, že sme zmerali sily s Dánskými družstvami Køge Håndbold a Nørre Djurs HK, či Švédskym Lödde Vikings II s ktorými sme odohrali výborné zápasy. Akurát ma mrzelo, že s týmito účastnikmi sme hrali v hale, ktorá mala povrch s tartanom. V základnej skupine sme iba raz remizovali, raz prehrali a štyri zápasy sme vyhrali. Postúpili sme z druhého miesta. Vo finálovej skupine sme hrali proti Chodov Praha, kde sme celý čas viedli a súper na konci zápasu otočil skóre vo svoj prospech. Družstvo z Chodova hralo peknú hádzanu a bol to výborný zápas. Na druhý zápas sme nastúlili proti družstvu HK Lovosice a ten zápas nemal nič spoločné s hádzanou. Prispeli k tomu slabí rozhodcovia, ktorí tolerovali tvrdú až zákernú hru súpera. Súper bol vyhecovaní aj trénermi a miestami dohrávali súboje nešportovo. Pri hádzanej som už dlho ale bol som naozaj rád, že sa nikto nezranil a zápas skončil. Toto bol taký čierny bod turnaja a sklamanie zo súpera a zápasu. Celkovo som s turnajom spokojný lebo chlapci odohrali skvelý turnaj a vždy sme sa zomkli a odohrali skvelé zápasy. Ďakujem hráčom za skvelý zážitok. Ďalej Michalovi Rybárovi za organizáciu a ich trénerovi Dragoslavovi Punoševačovi za to ako ich pripravil na turnaj. Teraz som bol miesto Draga a musím ho spomenúť, lebo s chlapcami urobil kus roboty. Verím, že toto prenesú aj do ligy a budeme sa tešiť z víťazstiev."

Tréner mladších dorasteniek Dušan Roško (zo 40 družstiev 👉 delené 5.-7. miesto)

"Prvý herný deň sme odohrali tri zápasy v tej istej hale. Vďaka vynikajúcej obrane dievčat a bojovnému duchu s ktorým sme sa pustili do turnaja, sa nám podarilo s prehľadom poraziť dva české tímy a jedno družstvo z Maďarska. Druhý deň nás čakali dve dánske tímy. Prvý zápas sme napriek očakávaniam zvládli výborne a vyhrali sme až o 11 gólov. Druhý zápas toho dňa sme taktiež vyhrali, tentokrát však kontumačne, pretože Dánkam chýbali hračky. Bez prehry sme postúpili zo skupiny a čakal nás maďarský tím a český tím, ktorých sme taktiež porazili. Ďalší zápas v štvrťfinále bol s českým tímom Poruba. Zápas bol vyrovnaný, každý krok bol dôležitý. Súperovi vychádzala súhra s pivotom ktorú sme napriek výbornej obrane nedokázali vybrániť. Po siedmich výhrach sa nám nepodarilo získať ôsmu a postúpiť do semifinále. Umiestnili sme sa na piatom mieste zo štyridsiatich družstiev v našej skupine. V tíme počas celého turnaja panovala veľmi dobrá nálada, baby boli vždy pred zápasom nabudené a na turnaj sme si prišli zahrať, zabaviť sa a nabrať skúsenosti. Z môjho pohľadu bol pre nás turnaj úspešný a všetci sa tešíme na ďalšie zážitky."

Tréner st. Žiakov Tomáš Stachovič (zo 68 družstiev 👉 42-49 miesto)

"Po korona opatreniach sme sa konečne mohli zúčastniť viacdňového turnaja. Očakávania boli veľké, pretože chlapcom sa v súťaži darí, ale zrkadlo nastavené najmä maďarskými a rakúskymi družstvami, ukázalo že cez koronu sa dalo robiť viac. Naša orientácia bola postavená na bojovnosti, čo sa nám nie vždy darilo, družstvo má aj mentálne nedostatky, čo sa ale s vekom určite zlepší. Postup zo skupiny nám ušiel o tri góly a o postupujúcom sa vlastne rozhodovalo v našom úvodnom stretnutí s Kurímom, ktorý sme prehrali o dva góly. Zápasy v dolnom pavúku už boli poznačené únavou a menšou motiváciou. Športový prínos turnaja sa určite dostaví v najbližších týždňoch, chlapci si všetci dobre zahrali a zažili veľa zábavy. Utužili si kolektív a nabrali inspiráciu do vrcholiacej sezóny.

Tréner starších žiačok Patrik Walter k turnaju (Strojár Malacky/ŠKH Rohožník 👉 delené 29.-32. miesto zo 68 družstiev) :

"Prvé dva herné dni nám nevyšli podľa predstáv, po prehrávali sme zápasy, ktoré by sme pri našom bežnom priemernom výkone vyhrali a mohli by sme bojovať o lepšie umiestnenia. Avšak tretí deň sme ukázali, že hádzanú hrať vieme a na ihrisku sme dokázali nechať srdiečko. Nie vždy sa darí tak, ako by sme si predstavovali, ale umiestnenie v prvej polovici celkovej tabuľky nás vzhľadom na priebeh turnaja musí tešiť. Neprišli sme tento turnaj vyhrať, ale nabrať čo najviac skúsenosti, čo sa nám určite podarilo a zistili sme, že musíme popracovať na mnohých veciach, aby sme sa priblížili tým najlepším. Dievčatá musím pochváliť za odhodlanosť, bojovnosť a za to, že sme sa nevzdávali aj keď sa nám nedarilo. Celkovo sme si turnaj veľmi užili a tešíme sa na ďalšie spoločné hádzanárske zážitky."

Tréner mladších žiakov Paľo Stachovič k turnaju (z 56 družstiev 👉 delené 30.-31.miesto)

"Po dlhej covidovej prestávke sme išli na Pragáč s jediným cieľom a to užiť si turnaj a utužiť kolektív. Uvítali sme možnosť znova si zahrať s družstvami mimo Slovenska a nastaviť si zrkadlo svojej práce."

Tréner mladších žiačok Ladislav Topoľčány (zo 40 družstiev 👉 4. miesto)

"V tejto sezóne je všetko podriadené pre vrchol sezóny, otvorené majstrovstvá Slovenska. Pragáč bol výzvou a previerkou formy dievčat v prebiehajúcej súťaži, ktorá ich veľmi nemotivuje. Turnaj nám ukázal kde sú naše klady, ale hlavne slabiny a kde treba zapracovať. Utuženie kolektívu a nove inšpirácie to bol hlavný prínos turnaja, korunovaný skvelým umiestnením." 

Autor : Ján Janoštiak